Web Tasarım Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Web tasarım işinin çok ayak altına düştüğü bu dönemde işini hakkıyla yapanı bulmak gerçekten çok zor. Bu nokta da siz işverenlerin durumunu gerçekten anlıyoruz. Çünkü 2 satır kod yazıp, html ve css konusunda az bilgisi olan herkes web sitesi yaptığı bir durumdayız. Elbette bunların web site olduğunu söylemeye bin şahit lazımdır.

Web tasarım yaptırırken diğer alışveriş konularında da olduğu gibi en önemli temel konu güvendir. Güvenin sağlanması noktasında da en önemli veri bizce elle tutulur verilerdir. Şayet ortada hiçbir ürün yoksa ve bu ürünün satışını yapmaya yetlenmiş bir guruh varsa bu durumda kaçmak gerektiğini düşünüyoruz.

Web Tasarım herşeyden önce sanat gerektirir. Altın oran, renk ve boyut seçimi, yani görsel algıyı gerektirir. Web programlama ise olayın mühendislik yani teknik kısmının gücünü gerektirir. Şimdi bu iki konu üzerinden durumu açarak devam edelim.

1 - Web tasarım nedir ve hangi konuları gerektirir?

Web tasarım sanattır. Herkes nasıl ki resim çizemez web  tasarımda aynı şekilde herkes görsel tasarlayamaz. İkon boyutu, yazı tipi ve boyutu, renklerin uyumu, div yapısı gibi konular tamamen bir görsel algı gerektirir. Bu işleleri yaparken de CSS, HTML, Jquery, Javascript gibi temel teknolojiler kullanılır. Eskilerde kullanılan Adobe ye ait flash uygulamaları ise uzunca bir zamandır desteklenmemektedirler.

2- Wab Programlama nedir ve hangi konuları barındırır?

Web programlama tasarımdan farklıdır. Php, Java, Phyton gibi programlama dillleri ile sitenin algoritma, üyelik sistemi, hesaplar, yönetim paneli, güvenlik konuları, veritabanı işlemleri ve veri kayıt gibi işlemlerin nicelerini barındırmaktadır. Bu konu web tasarımda şüphesiz en önemli kısımdır diyebiliriz. Elbette görsel algısı kötü olan kullanılabilirliği olmayan bir site kullanıcılar tarafından ne kadar tercih sebebi olmasa da aynı derece kötü programlanmış site de birdir.

Web siteyi ziyaret edenler web tasarımdan beklentisi nedir?

Bu konuda en büyük cevap kaynağı sizsiniz. Ancak bizim de vurgulamamız gereken konular vardır. Bunlar;

  • İyi performansa sahip hosting (Bulut sunucu, VPS, VDS tercihtir)
  • İyi kodlanmış web programlama
  • İyi dizayn edilmiş, görsel tasarımı ve içeriği özgün tasarım
  • Sitenizin mobil uyumluluğu durumu (Responsive tasarım tercih sebebidir)
  • Sitenize ait bir menü bağlantılarının yerleişimi ve dallanması
  • Seo açısından güçlü ve açık metinlerin oluşturulması, yanıltıcı başlıkların bulunmaması
  • Çok sayıda reklam gösteren bir site her zaman sinir bozucudurlar

Bu ve daha fazla konuda yılların tecrübesi ile çalışan ArgeDizayn olarak projelerinize profesyonel destek vermekten memnuniyet duyarız.

İletişime geçiniz...


2020-04-15 08:44:50
Sizde fikrinizi söyleyin!
Web tasarım, Web programlama